Colruyt Group stimuleert duurzame consumptie met Eco-score op verpakkingen

Colruyt Group stimuleert duurzame consumptie met Eco-score

Op 30 januari 2025 vond in Den Haag de PLMA’s Private Label Packaging Conference plaats. Dit evenement bracht producenten en retailers samen om de laatste ontwikkelingen binnen de private label verpakkingssector te bespreken. Tijdens de conferentie deelden Greet De Feyter, head of product sustainability, en Ilka Lannau, head of division private label van Colruyt Group, hoe zij consumenten stimuleren om bewust duurzamer te consumeren met behulp van de Eco-score op de verpakking en het bijbehorende spaarprogramma.

Colruyt Group stelt dat consumenten steeds meer belang hechten aan transparantie en duurzame producten. Uit onderzoek blijkt dat 90% van de consumenten transparantie van merken belangrijk vindt bij hun aankoopbeslissingen. Daarnaast zou 75% van de consumenten bereid zijn over te stappen naar merken die meer bieden dan alleen product- en voedingsinformatie. Ook is 50% van de consumenten van plan om vaker gezonde, lokale of milieuvriendelijke producten te kopen.
Om deze trend te ondersteunen, ontwikkelde Colruyt Group de Eco-score: een ecolabel dat inzicht geeft in de milieu-impact van producten. Het systeem, dat in 2021 werd gelanceerd, classificeert producten op een schaal van A (groen, lage milieu-impact) tot E (rood, hoge milieu-impact).
‘De Eco-score helpt klanten om in een oogopslag duurzame keuzes te maken,’ aldus De Feyter. ‘Door dit label zichtbaar te maken op verpakkingen en in digitale kanalen, bieden we consumenten de mogelijkheid om zelf geïnformeerde beslissingen te nemen over hun aankopen.’

1 Eco-score, easy for consumers

Eco-score en het spaarprogramma

Naast het informeren van consumenten, wil Colruyt Group hen ook actief belonen voor duurzame keuzes. Daarom is een spaarprogramma gekoppeld aan de Eco-score.
‘Wanneer klanten een product met een Eco-score A of B kopen, verdienen ze punten via de Xtra-app. Deze punten kunnen ze inwisselen om bijvoorbeeld een boom te planten, een sociaal project te steunen of een gratis duurzaam product te ontvangen,’ legt De Feyter uit. ‘Het idee is om duurzame consumptie niet alleen makkelijker, maar ook aantrekkelijker te maken.’
Het spaarprogramma lijkt effectief: in één jaar tijd hoopt Colruyt Group 12 miljoen punten te verzamelen voor duurzame projecten. Inmiddels zijn al 50.000 bomen geplant en worden er steeds meer sociale en milieu-initiatieven ondersteund.

Eco-score, Boni products

Uitdagingen en toekomst voor Colruyt Group

Hoewel het systeem goed werkt, zijn er nog verbeterpunten. Een belangrijke uitdaging is het gebruik van secundaire data om de Eco-score te berekenen. Colruyt Group zou in de toekomst liever werken met primaire data van leveranciers om de nauwkeurigheid van de scores te verbeteren.
Daarnaast is er discussie over de samenhang tussen Eco-score en Nutri-Score. De Feyter erkent dat een koppeling tussen beide scores – waarbij een gezond product ook een lage milieu-impact heeft – de consument nog beter zou kunnen helpen. ‘Dit is een interessante ontwikkeling voor de toekomst,’ stelt ze.
Tot slot wijst De Feyter erop dat de verpakking een rol speelt binnen de Eco-score, maar niet de enige factor is. ‘Een product kan een hoge Eco-score hebben, maar verpakt zijn in een minder duurzame verpakking. Hierin willen we verder verbeteren, samen met onze leveranciers.’

Eco-score, pre en in store

Bewust consumeren eenvoudiger maken met Eco-score

Colruyt Group ziet de Eco-score als een hefboom om bewuste consumptie te vergemakkelijken. ‘We willen niet bepalen wat klanten kopen, maar hen voorzien van duidelijke informatie en een aantrekkelijk beloningssysteem,’ vat De Feyter samen. ‘Door een integrale aanpak – van verpakkingsinformatie tot loyaliteitsprogramma’s – bouwen we aan een duurzamer consumentengedrag.’
Met dit initiatief hoopt Colruyt Group een brede impact te maken en consumenten te helpen bij het maken van verantwoorde keuzes, zonder dat dit ten koste gaat van gemak of prijsbewustzijn.
4 Eco-score, awarenes activation

 

Meer artikelen

recent new image
Colruyt Group stimuleert...

Op 30 januari 2025 vond in Den Haag de...

Lees meer
recent new image
‘Private label...

Op 30 januari 2025 vond in Den Haag de...

Lees meer
recent new image
Montosa verlaagt...

Montosa, een Spaanse verwerker van...

Lees meer
recent new image
Topa: ‘Duurzame...

Bescherming tegen vocht is onmisbaar...

Lees meer
Image-Jul-30-2024-06-11-03-7865-AM

VM nieuwsbrief

  • Blijf op de hoogte met het laatste nieuws uit de verpakkingsindustrie
  • Techniek, duurzaamheid, design en meer
  • Gratis in jouw inbox